Places · Consignment shop · Shallotte, NC

Pat's Second Chance

Not yet verified by Closo CLOSED TODAY

Pat's Second Chance in Shallotte, NC: opening hours, its phone number and directions. 4758 Main St, Shallotte, NC.

Details as listed, not yet checked by Closo.
What the listing says
Hours
Mon–Sat 10 AM–5 PM, closed Sun
10 AM–5 PMhours today
4.457 reviews on Google · as of September 2026

Questions resellers ask about Pat's Second Chance

Answered from the shop's map listing.

01

When is Pat's Second Chance open?

Mon–Sat 10 AM–5 PM, closed Sun.

02

How do I reach Pat's Second Chance?

By phone at 910-754-4737.

On the record
Kind
Consignment shop
Where
Shallotte, NC
Sources
1
What you'll find

Stock is not tracked yet

Consignment shops are listed from their map listings; what is on the racks is not reported yet. Been there? A report is how it gets here.

Resale market

Estimated resale value

$16 median resale · Women's tops

Shelves typical for consignment shops resell for a median $16 (women's tops) on resale marketplaces — most sell between $10 and $28.

Women's tops$16$10–$28 · ~36 days
Handbags$37$16–$149 · ~28 days
Shoes$30$17–$54 · ~39 days
Accessories$18$10–$36.99 · ~32 days

Typical for consignment shops — this store has not said what it stocks. National marketplace sold prices for each shelf over the last 90 days — the same sold-price corpus as Closo's category pages, not a store's own sales. Data through Oct 3, 2026. Resale price guide →

Sold by resellers · Women's tops · Shoes · Handbags · Accessories

Recent online sales of items on these shelves, sold by resellers across the U.S. Examples of what the shelves sell for, not items from this store.

  • 🎉5 for $45🎉 soft surroundings Tunic Top Women Size S🎉5 for $45🎉 soft surroundings Tunic Top Women Size S$13SUsedOct 1
  • ��️ Nike Stasis ACG Hiking Shoe��️ Nike Stasis ACG Hiking Shoe$2512UsedOct 1
  • UPS " Celebrating 100 years " Canvas Duffel BagUPS " Celebrating 100 years " Canvas Duffel Bag$30OSUsedSep 26
  • Thomas the train book bag with‎ wheelsThomas the train book bag with‎ wheels$1112” by 10”UsedSep 22

Photos and titles belong to the sellers.

Lots near Shallotte

Lots within 100 mi of Shallotte

Wholesale lots for sale now from the suppliers nearest to Shallotte.

Shop lots near Shallotte →
4 photos
Assortment
Full truck load (21 pallets) 7,092 units · Ships freight from NC 4 mi awayShips from Calabash, NC
$77,000 $10.86 / piece
View lot
3 photos
Assortment
ACTIVEWEAR - 500 units 500 units · NWT · Ships parcel or freight from NC 4 mi awayShips from Calabash, NC
$6,050 $12.10 / piece
View lot
3 photos
Assortment New
Cacharel Yes I Am Eau de Parfum Spray for Women, 1 Oz (58 Pcs Lot) 58 units · Ships parcel 63 mi awayShips from Lumberton, NC
$319 $5.50 / piece
View lot
3 photos
Assortment New
Bio-Oil Skincare Oil (Natural) 0.852 FL (110 Pcs Lot) 110 units · Ships parcel 63 mi awayShips from Lumberton, NC
$484 $4.40 / piece
View lot

Sold near Shallotte

Recently sold within 100 mi of Shallotte

What sold from suppliers near Shallotte, with the last price and the month.

See live lots like these →
3 photos Sold
Assortment
Nivea Refreshing Body Wash White Peach & Jasmine Nourishing Serum 20 fl oz (120 Pcs Lot) Cosmetics & Beauty · 120 units · Ships parcel or freight from NC 63 mi awayShips from Lumberton, NC
$396 $3.30 / piece
Sold · Oct 2026
3 photos Sold
Assortment
NIVEA Refreshing Basil and White Tea Body Wash, 20 FL OZ (70 Pcs Lot) Cosmetics & Beauty · 70 units · Ships parcel or freight from NC 63 mi awayShips from Lumberton, NC
$231 $3.30 / piece
Sold · Oct 2026
1 photo Sold
Assortment
Wholesale Adults Camouflage Fishing Hats - Assorted Accessories · 12 units · NWT · Ships parcel 74 mi awayShips from Maxton, NC
$474 $39.50 / piece
Sold · Oct 2026
1 photo Sold
Assortment
Bulk Bucket Hats For Kids - Assorted Accessories · 12 units · NWT · Ships parcel 74 mi awayShips from Maxton, NC
$474 $39.50 / piece
Sold · Oct 2026

Hours

Monday10 AM – 5 PM
Tuesday10 AM – 5 PM
Wednesday10 AM – 5 PM
Thursday10 AM – 5 PM
Friday10 AM – 5 PM
Saturday10 AM – 5 PM
SundayClosed

Reviews from Google

4.4 ★ on Google (57 reviews) · as of September 2026

More on Google →

Pat's Second Chance reports

Reseller reports from visits — what was on the racks, what it cost, and how consigning went.

No reports yet. Been here? Report a visit →

Report a change · Data as of Sep 29, 2026

Directions Report a change