Places · Consignment shop · Wilmington, NC

The Thrift

Not yet verified by Closo CLOSED TODAY

The Thrift in Wilmington, NC: opening hours, its phone number and directions. 5011 Wrightsville Ave Unit A, Wilmington, NC.

Details as listed, not yet checked by Closo.
What the listing says
Hours
Wed–Sat 10 AM–6 PM, Sun 11 AM–4 PM, closed Mon–Tue
10 AM–6 PMhours today
4.939 reviews on Google · as of September 2026

Questions resellers ask about The Thrift

Answered from the shop's map listing.

01

When is The Thrift open?

Wed–Sat 10 AM–6 PM, Sun 11 AM–4 PM, closed Mon–Tue.

02

How do I reach The Thrift?

By phone at 910-833-5234.

On the record
Kind
Consignment shop
Where
Wilmington, NC
Sources
1
What you'll find

Stock is not tracked yet

Consignment shops are listed from their map listings; what is on the racks is not reported yet. Been there? A report is how it gets here.

Resale market

Estimated resale value

$16 median resale · Women's tops

Shelves typical for consignment shops resell for a median $16 (women's tops) on resale marketplaces — most sell between $10 and $28.

Women's tops$16$10–$28 · ~36 days
Handbags$37$16–$149 · ~28 days
Shoes$30$17–$54 · ~39 days
Accessories$18$10–$36.99 · ~32 days

Typical for consignment shops — this store has not said what it stocks. National marketplace sold prices for each shelf over the last 90 days — the same sold-price corpus as Closo's category pages, not a store's own sales. Data through Oct 3, 2026. Resale price guide →

Sold by resellers · Women's tops · Handbags · Accessories · Shoes

Recent online sales of items on these shelves, sold by resellers across the U.S. Examples of what the shelves sell for, not items from this store.

  • Amazon Black Lace Long Sleeve TopAmazon Black Lace Long Sleeve Top$7MUsedOct 1
  • Bershka Taupe Patterned Crossbody Bag UnisexBershka Taupe Patterned Crossbody Bag Unisex$5OSUsedSep 30
  • Squishy Plush Toy - Brown ChocolateSquishy Plush Toy - Brown Chocolate$7OSUsedSep 30
  • Kamik Girls Silver & Pink & Purple Waterproof Winter Snow Boots - New…Kamik Girls Silver & Pink & Purple Waterproof Winter Snow Boots - New…$229 (Toddler Girl)UsedSep 27

Photos and titles belong to the sellers.

Lots near Wilmington

Lots within 100 mi of Wilmington

Wholesale lots for sale now from the suppliers nearest to Wilmington.

Shop lots near Wilmington →
3 photos
Assortment
Fangear - 500 units 500 units · NWT · Ships parcel or freight from NC 36 mi awayShips from Calabash, NC
$6,050 $12.10 / piece
View lot
2 photos
Assortment
Full truck load (24 pallets) 20,399 units · Ships freight from NC 36 mi awayShips from Calabash, NC
$121,000 $5.93 / piece
View lot
3 photos
Assortment New
Difeel Tea Tree Oil 100% Pure Essential Oil For Skin & Hair Care 1 Fl Oz (165 Pcs Lot) 165 units · Ships parcel or freight from NC 77 mi awayShips from Lumberton, NC
$363 $2.20 / piece
View lot
3 photos
Assortment New
Burt's Bees Peppermint Lip Balm Blister for Unisex, 0.15 Ounce (185 Pcs Lot) 185 units · Ships parcel 77 mi awayShips from Lumberton, NC
$407 $2.20 / piece
Sells in ~213 days on resale
View lot

Sold near Wilmington

Recently sold within 100 mi of Wilmington

What sold from suppliers near Wilmington, with the last price and the month.

See live lots like these →
4 photos Sold
Assortment
Scotch Porter Men's Grooming Mix · 60 pcs · Assorted Sizes Cosmetics & Beauty · 60 units · Ships parcel 77 mi awayShips from Lumberton, NC
$198 $3.30 / piece
Sold · Oct 2026
3 photos Sold
Assortment
Method Hand Wash Coconut Water · 90 units · 12 fl. oz. Cosmetics & Beauty · 90 units · Ships parcel or freight from NC 77 mi awayShips from Lumberton, NC
$198 $2.20 / piece
Sold · Oct 2026
1 photo Sold
Manifested
Adults Unisex USA Eagle Design Hats Wholesale Accessories · 6 units · NWT · Ships parcel 89 mi awayShips from Maxton, NC
$840 $140.06 / piece
Sold · Oct 2026
1 photo Sold
Manifested
Straw Cowboy Hats For Men's Wholesale Accessories · 3 units · NWT · Ships parcel 89 mi awayShips from Maxton, NC
$2,018 $672.83 / piece
Sold · Oct 2026

Hours

MondayClosed
TuesdayClosed
Wednesday10 AM – 6 PM
Thursday10 AM – 6 PM
Friday10 AM – 6 PM
Saturday10 AM – 6 PM
Sunday11 AM – 4 PM

Reviews from Google

4.9 ★ on Google (39 reviews) · as of September 2026

More on Google →

The Thrift reports

Reseller reports from visits — what was on the racks, what it cost, and how consigning went.

No reports yet. Been here? Report a visit →

Report a change · Data as of Sep 29, 2026

Directions Report a change