Grocery & Household lots under $500

Manifested and assortment lots of grocery & household from vetted U.S. liquidators — $2 to $495 a lot, freight quoted to your ZIP.

Women's Clothing Men's Clothing General Merchandise Footwear Cosmetics & Beauty Handbags & Wallets
172
live lots
grocery & household on Closo right now
$2–$495
a lot, all-in
before shipping
$0.62–$45.83
per unit
on the lots shown
TN · IL · NC
ship from
freight quoted to your ZIP
Filters

Resale view — median sold price, last 12 months. New vs new, used vs used.

Retractable Dog Leash – Foldable Water Bowl – Poop Bags – Reflective Strap – Large – Item #8886 6 photos
Manifested
Retractable Dog Leash – Foldable Water Bowl – Poop Bags – Reflective Strap – Large – Item #8886 20 units · Ships parcel
$149 $7.43 / piece
Sells in ~39 days on resale
You pay$7.43a piece
Resells~$32median · any condition

4.3× resale / cost100+ sold recently

View lot
Heartbeat Dog Toy for Puppies – with Two Warmer Bags – Curbs Separation Anxiety – Sleep Aid – Item #6910 8 photos
Manifested
Heartbeat Dog Toy for Puppies – with Two Warmer Bags – Curbs Separation Anxiety – Sleep Aid – Item #6910 20 units · NWT · Ships parcel
$173 $8.67 / piece
Sells in ~48 days on resale
You pay$8.67a piece
Resells~$35median · new with tags

4.0× resale / cost100+ sold recently

View lot
2 photos
Unmanifested New
191: Food PL000UTZ Ships parcel or freight from TN
$495

No resale estimate for this lotWe only show resale figures we can stand behind

View lot
2 photos
Unmanifested New
189: Food PL000UMZ Ships parcel or freight from TN
$468

No resale estimate for this lotWe only show resale figures we can stand behind

View lot
1 photo
Manifested
Pet Triangle Solid Bandana, 27X 38X 27, 1Pc, Orange 100 units · NWT · Ships parcel
$275 $2.75 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
5 photos
Assortment
3-in-1 Golf Shoe Brush – with Wrench, Cleaning Bristles and Handle Shoehorn – Item #6317 35700 100 units · Ships parcel or freight from IL
$124 $1.24 / piece

No resale estimate for this lotWe only show resale figures we can stand behind

View lot
1 photo
Unmanifested New
252: Juice and Sauce PL000VTV Ships parcel or freight from TN
$330

No resale estimate for this lotWe only show resale figures we can stand behind

View lot
7 photos
Manifested
Pet Hair Removal Glove/Pad – Electrostatic Cat & Dog Hair Remover – Item #8680 100 units · Ships parcel
$105 $1.05 / piece
Sells in ~52 days on resale
You pay$1.05a piece
Resells~$18median · any condition

17.1× resale / cost100+ sold recently

View lot
2 photos
Assortment New
250: Cheese Sauce PL000VYC 250 units · Ships parcel or freight from TN
$440 $1.76 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
2 photos
Manifested New
18 Karat Gold PVD Stainless Steel Martini Olive Charm 27 units · NWT · Ships parcel
$189 $7.01 / piece
Sells in ~56 days on resale
You pay$7.01a piece
Resells~$20median · new with tags

2.9× resale / cost100+ sold recently

View lot
2 photos
Manifested New
Stainless Steel Bowtie Pasta Charm 33 units · NWT · Ships parcel
$191 $5.77 / piece
Sells in ~56 days on resale
You pay$5.77a piece
Resells~$20median · new with tags

3.5× resale / cost100+ sold recently

View lot
1 photo
Assortment New
Oxidized 3D Chopsticks Charm 16 units · Ships parcel
$191 $11.94 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
1 photo
Manifested New
Oxidized 2D Pecan Half Charm 7 units · NWT · Ships parcel
$204 $29.12 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
2 photos
Manifested New
Stainless Steel Red Epoxy Cherry Charm 35 units · NWT · Ships parcel
$188 $5.36 / piece
Sells in ~56 days on resale
You pay$5.36a piece
Resells~$20median · new with tags

3.7× resale / cost100+ sold recently

View lot
2 photos
Manifested New
Stainless Steel Croissant Charm 33 units · NWT · Ships parcel
$191 $5.77 / piece
Sells in ~56 days on resale
You pay$5.77a piece
Resells~$20median · new with tags

3.5× resale / cost100+ sold recently

View lot
2 photos
Manifested New
18 Karat Gold PVD Stainless Steel Bowtie Pasta Charm 30 units · NWT · Ships parcel
$186 $6.20 / piece
Sells in ~56 days on resale
You pay$6.20a piece
Resells~$20median · new with tags

3.2× resale / cost100+ sold recently

View lot
4 photos
Assortment
Home Smart Dome Food Cover lot · 225 units · BPA Free 225 units · Ships parcel
$248 $1.10 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
2 photos
Manifested New
Stainless Steel Martini Olive Charm 30 units · NWT · Ships parcel
$186 $6.20 / piece
Sells in ~56 days on resale
You pay$6.20a piece
Resells~$20median · new with tags

3.2× resale / cost100+ sold recently

View lot
2 photos
Manifested New
Silver or Gold 3D Chocolate Chip Charm — Oxidized 13 units · NWT · Ships parcel
$194 $14.89 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
2 photos
Manifested New
18 Karat Gold PVD Stainless Steel Croissant Charm 30 units · NWT · Ships parcel
$186 $6.20 / piece
Sells in ~56 days on resale
You pay$6.20a piece
Resells~$20median · new with tags

3.2× resale / cost100+ sold recently

View lot
2 photos
Manifested New
Silver or Gold 3D Chocolate Chip Charm — Antique Gold Plated 11 units · NWT · Ships parcel
$197 $17.92 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
2 photos
Manifested New
Oxidized 3D Avocado Half Charm 6 units · NWT · Ships parcel
$188 $31.36 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
2 photos
Manifested New
18 Karat Gold PVD Stainless Steel Red Epoxy Cherry Charm 33 units · NWT · Ships parcel
$191 $5.77 / piece
Sells in ~56 days on resale
You pay$5.77a piece
Resells~$20median · new with tags

3.5× resale / cost100+ sold recently

View lot
3 photos
Assortment
173: Fruit and Vegetable Wash Case Packs PL000VTT 6 units · Ships parcel
$275 $45.83 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
2 photos
Assortment
Prime Electrolyte Drink Mix Ice Pop And Meta Moon 6 Sticks Per Box (70 Pcs Lot) 70 units · Ships parcel
$193 $2.75 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
5 photos
Assortment
Pet Food Treats Mixed Different Sizes (85 Pcs Lot) 85 units · Ships parcel
$374 $4.40 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
4 photos
Assortment
Greenies Dog Original Dental Treats Mix Different Sizes (100 Pcs Lot) 100 units · Ships parcel
$440 $4.40 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
1 photo
Manifested
Ruff Paws 6′ Scoopette Dog Leash 24 units · Ships parcel
$74 $3.10 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
7 photos
Manifested
Pet Toothbrush Finger Toothbrush for Dogs and Cats – Item #5981 186 units · Ships parcel or freight from IL
$115 $0.62 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
3 photos
Manifested
Pardon My Pet – Cat Litter Deodorizer With Odor Control Technology – 12 FL oz – Item #8123 24 units · Ships parcel
$74 $3.10 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
7 photos
Manifested
2 Pack Cat Tunnel Toy – Indoor Cat Activity Structure – Portable and Foldable – Item #7568 24 units · Ships parcel
$149 $6.20 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
8 photos
Manifested
Cat Litter Mat – 24×16 Inches – Non-Slip Kitty Litter Mat – Effective Scatter Control – Item #8520 40 units · Ships parcel
$173 $4.34 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
7 photos
Assortment
Less Pests – The Ultimate Fruit Fly Trap – Item #9274 90 units · Ships parcel
$112 $1.24 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
3 photos
Manifested
Char-Griller – Sweet & Spicy Seasoning – 4.6 oz – Item #8432 85549 26 units · Ships parcel
$64 $2.48 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
3 photos
Assortment
BARK Yankee Doodle Dogs Star-Spangled Squeaks Dog Toy 8" XS-S Dogs w/3 Squeakers (50 Pcs Lot) 50 units · Ships parcel
$165 $3.30 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
7 photos
Manifested
Skywin TidyFriend Litter Box Splash Guard – Litter Box Pee Shields for Dogs – Item #8811 10 units · Ships parcel
$105 $10.53 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
6 photos
Assortment
LED Dog Collar with Airtag Holder – Waterproof – Size Large – Item #8884 20 units · Ships parcel
$124 $6.20 / piece

No resale estimate for this lotWe only show resale figures we can stand behind

View lot
4 photos
Assortment
Terro Ant Killer II 1 Oz. Ready To Use Gel Ant Killer (120 Pcs Lot) 120 units · Ships parcel
$264 $2.20 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
8 photos
Manifested
Uproot Lint Cleaner Pro Pet Hair, Portable Lint Remover – Item 5051 48 units · Ships parcel
$89 $1.86 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
5 photos
Manifested
Bark Brand (Barkbox) – Hands Free Dog Leash with Zipper Pouch – Item #8124 12 units · Ships parcel
$112 $9.29 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
1 photo
Manifested
Pet Harness with Leash Sets Wholesale 108 units · NWT · Ships parcel
$415 $3.84 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
3 photos
Assortment
Home Smart Ultra Soft Tissues Pocket Pack 8 Pack, (288 Pcs Lot) 288 units · Ships parcel or freight from NC
$317 $1.10 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
3 photos
Assortment
Smarthome Home Smart Wrapped Plastic Straws (225 Pcs Lot) 225 units · Ships parcel
$248 $1.10 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
3 photos
Manifested
Home Smart HS-01603, Wooden Toothpicks, 200 Per Jar, 600 Total (65 Pcs Lot) 65 units · Ships parcel
$108 $1.66 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
3 photos
Unmanifested
278: Green Apple Tea PL000UZN Ships parcel or freight from TN
$440

No resale estimate for this lotWe only show resale figures we can stand behind

View lot
3 photos
Assortment
Sweet Smiles Starlight Mints Hard Candy, 8 oz Bag (140 Pcs Lot) 140 units · Ships parcel or freight from NC
$154 $1.10 / piece
Sells in ~48 days on resale
You pay$1.10a piece
Resells~$35median · new with tags

31.8× resale / cost100+ sold recently

View lot
1 photo
Manifested
TY1041-Pet Dog Bowl(Size:10in) 69 units · NWT · Ships parcel
$115 $1.67 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot
1 photo
Manifested
TY1040-Pet Dog Bowl (Size:8in) 106 units · NWT · Ships parcel
$116 $1.09 / piece

Not enough resale data yetToo few recent sales of this item type and condition

View lot

Grocery & Household suppliers to know

Liquidators with a public storefront on Closo, by lots live right now.

Supplier registry
H & J Liquidators and Closeouts, Inc.
15 lots live ★ 3.0 (2)
Shop all lots →
Silver Stars Collection (MMA Silver)
13 lots live
Shop all lots →
Discount Wholesalers Inc (DWI)
20 lots live ★ 4.2 (13)
Shop all lots →
How it works

Buying a grocery & household lot on Closo

Full buying guide →
01Pick a lot
02Get the freight quote
03Pay into escrow
04Inspect and claim
FAQ

Grocery & Household lots under $500 — questions buyers ask

Small-budget buying is where most bin stores start, and grocery and household is a sensible first category because the goods need no explaining to a customer. Thirteen lots are live under the $500 mark, priced from $12 to $484, with unit cost reaching $6. Of those, three are manifested and ten are assortment. Miami Valley Liquidation, Discount Wholesalers Inc (DWI) and MidTenn Wholesale supply them, shipping from Ohio, North Carolina and Wisconsin, which gives you a choice of lanes rather than a single route. On lots this size the freight quote decides the deal, and it is calculated to your ZIP and shown on the lot page as well as at checkout. Escrow holds the payment until the goods arrive, five business days are yours to inspect, and disputes are opened per line.

Ask Closo Assistant → Estimate ROI for this category →
How much does a grocery & household lot cost?
Live grocery & household lots on Closo run from $2 to $495 all-in; per unit that is $0.62 to $45.83 depending on brand mix and condition.
Which suppliers list grocery & household lots?
H & J Liquidators and Closeouts, Inc., Silver Stars Collection (MMA Silver), Discount Wholesalers Inc (DWI) carry most of them today — every supplier on Closo is verified and paid through escrow.
Where do they ship from?
Tennessee, Illinois, North Carolina carry most grocery & household lots today; freight is quoted for your ZIP on every lot page.
Manifested or assortment?
Both. A manifested lot lists every line and quantity; an assortment shows representative lines. The badge on each card says which.
Can I inspect before I pay the supplier?
Yes. Your payment sits in escrow; you have five business days after delivery to inspect and raise a per-line claim before the supplier is paid.
What resale can I expect?
Every lot shows a resale range measured on real Closo sales for the same brands and categories — a range, not a promise.
Free account

Sign up free. Buy with the full picture.

Full manifests, resale data and freight to your ZIP on every lot. How you're protected →

2 photos
Unmanifested New
189: Food PL000UMZ Ships parcel or freight from TN
$468
View lot